Narcyzy stanowią przykład popularnych kwiatów cebulowych, które zakwitają na wiosnę. Zazwyczaj kojarzą się z żółtymi płatkami, jednak dostępne odmiany oferują także białe, różowe oraz pomarańczowe kwiaty.
Jak wygląda narcyz?
Narcyzy wyrastają pojedynczo lub na łodydze, a jego płatki przypominają kształtem migdał – są bowiem podłużne. Na uwagę zasługuje też to, że łodyga pozostaje w środku pusta. W początkowym etapie wzrostu budzą skojarzenia z długą trawą – później z kolei pojawia się łodyga kwiatowa, a na końcu – kwiat.
Narcyz może osiągnąć nawet 40 cm wysokości, a na jednym pędzie z reguły wyrastają dwa kwiaty.
Narcyzy – geneza nazwy
Historia nazwy tkwi w greckiej mitologii. Według przekazu Narcyz, czyli z gr. Narcissus był wyjątkowej urody młodzieńcem – synem boga Kefisosa oraz nimfy Liriope. Jego losy nie potoczyły się jednak pomyślnie – z uwagi na to, że nie odwzajemniał uczuć do nimfy Echo został ukarany przez boginię Nemezis. O
statecznie zmarł z tęsknoty z powodu niezaspokojonego uczucia do swojego odbicia w tafli wody. Zgodnie z mitologią na jego grobie pojawił się kwiat, który na cześć zmarłego nazwano jego imieniem.
Za ojczyznę tej rośliny uznaje się jednak region Morza Śródziemnego, w szczególności Półwysep Iberyjski.
Gatunki narcyzów
Narcyzy cechuje mnogość dostępnych gatunków oraz łatwość w tworzeniu hybryd. W ramach najpopularniejszej klasyfikacji można rozróżnić gatunki:
- botaniczne,
- o rozszczepionym przykoronku,
- pachnące,
- pełne,
- trąbkowe,
- wielokwiatowe.
Narcyzy trąbkowe mają długi przykoronek, są też odporne na choroby i wraz z upływem czasu rozrastają się tworząc gęste skupiska. Z uwagi na żółtą barwę są niekiedy mylnie nazywane żonkilami. Podstawową cechą tej odmiany jest to, że mają na łodydze wyłącznie jeden kwiat. Sztandarowym przykładem narcyza trąbkowego jest Mount Hood.
CIekawą odmianą są też narcyzy o rozszczepionym przykoronku – zgodnie z sugestywną nazwą jest on podzielony na sześć części – w efekcie kwiaty sprawiają wrażenie o wiele większych. Przykoronek może być szeroko rozłożony, budząc tym samym rozpostarte skrzydła motyla.
Hodowla narcyzów – jakie cebulki narcyzów wybierać, kiedy i gdzie je sadzić?
Najlepiej sadzić narcyzy w słonecznych miejscach. Rośliny te odnajdą się nawet w zwykłej ogrodowej ziemi, ale także w skrzynkach i doniczkach. Ulokowane w rabatach będą dobrze znosić towarzystwo innych roślin cebulowych takich jak krokusy czy tulipany.
Cebule powinno sadzić się na głębokości ok. 10 do maks. 15 cm – podobną odległość powinny mieć odstępy między kolejnymi cebulami. W przypadku ciężkiej gleby warto uzupełnić dołki piaskiem. Sadzone jesienią szybko się ukorzenią, o ile będą hojnie podlane.
Narcyzy nie sprawiają problemów w uprawie, dlatego poradzą sobie z nimi nawet amatorzy.
Należy jednak pamiętać o systematycznym nawadnianiu – podłoże nie może być suche przez zbyt długi czas. Dobrą praktyką po zakończeniu kwitnienia jest pozbycie się uschniętych kwiatostanów zanim pojawią się nasienne kapsułki – pomoże to przedłużyć żywotność rośliny.
Przy sadzeniu ważna jest jakość cebulek narcyzów. Należy wybrać cebulki, które są zdrowe, i dorodne, bo tylko takie dają gwarancję pięknych kwiatów. Dużą różnorodność odmian narcyzów można znaleźć na https://cebule-kwiatowe.pl/narcyz/. Poza szeroką ofertą ten sklep wyróżnia się przystępnymi cenami i szybką realizacją.
Popularne odmiany narcyzów
Narcyzy cieszą różnorodnością odmian – można jednak wskazać pewne gatunki, które są wyjątkowo chętnie umieszczane w przydomowych ogródkach.
Przykład stanowi choćby narcyz pełny Replete, zachwycający delikatnym zapachem oraz biało-różowymi płatkami.
Narcyz wonny Recurvus będzie z kolei odpowiednim wyborem dla tych osób, które na równi z walorami estetycznymi cenią sobie intensywny zapach. Z uwagi na właściwości zapachowe jest też chętnie wybierany jako kwiat cięty – w wodzie będzie długo zachowywał świeżość.
Odmiana tete-a-tete to mieszaniec pochodzący od narcyza cyclamineus o trąbkowych kwiatach. Te niskie narcyzy zaczynają kwitnąć już od połowy sezonu wiosennego, zachwycając złocistożółtymi płatkami. Niewielkie wymagania środowiskowe oraz łatwa uprawa powodują, że ta odmiana dobrze sprawdzi się także w przypadku hodowli doniczkowej czy na tarasie.
Narcyz o rozszczepionym przykoronku Orangery zachwyca biało-pomarańczowymi płatkami, które ożywią wiosenny ogródek.
Narcyz trąbkowy Dutch Master tworzy pęd z jednym dużym kwiatem. Z uwagi na okazałe, intensywnie żółte kwiaty oraz wczesną porę kwitnienia jest chętnie wybierany w ramach zdobienia rabat czy trawników.
Narcyzy są wdzięcznymi i rzucającymi się w oczy kwiatami wiosennymi, dlatego warto sięgnąć po wybrane odmiany, aby po posadzeniu w słonecznym miejscu cieszyć się imponującymi efektami!